2018-10-21

2018-10-21: Основан је Књижевни клуб "Душан М. Дачић"

У Багрдану је, у просторији сеоске библиотеке „Живко Јевтић“, ове недеље, Оснивачки одбор у саставу: Сретеновић Здравко,Томић Душан, Павловић Малина, Крстић Светлана и Радош Здравковић сазвао је Оснивачку скупштину књижевног клуба, а на иницијативу Здравка Сретеновића песника и публицисте из Багрдана. 
За председавајућег Оснивачке скупштине изабран је Душан Томић, а за записничара Невена Сретеновић. Председавајући је отворио Скупштину а затим је упознао присутне чланове Скупштине са задацима и циљевима клуба. Потом је донет акт о оснивању да би се потом, по упознавању са Статутом, исти и усвојио. Прешло се затим на избор руководећих органа: Управног одбора и Надзорног одбора. У Управни одбор су предложени: Сретеновић Здравко, Душан Томић, Малина Павловић, Светлана Крстић и Теодора Тодоровић,а у Надзорни: Слађан Вељковић, Радош Здравковић и Небојша Петровић. Сви предлози су једногласно прихваћени. Књижевни Клуб је добио име „Душан М. Дачић“. 
А ко је био Душан М. Дачић? Родио се 2.августа 1924. год. у Багрдану у породици земљорадника,од оца Милана и мајке Јелице. Основну школу је завршио у Багрдану, а нижу гимназију и Учитељску у Јагодини. После завршене Учитељске школе службовао је као учитељ две године у Багрдану, Ловцима, Кочином селу Деоници. После тога се уписује на Богословски факултет у Београду (1946). После дипломског испита службовао је као професор Призренске богословије око десет година. Из Призрена је, као стипендиста Светског савета цркава из Женеве, боравио у 1960/61 где је слушао религијску педагогију. Године 1964. премештен је у Сремске Карловце, а 1978. је изабран за ректора Богословије Светог Саве у Београду. У чин ђакона рукоположен је 1958. у Призрену, у чин презвитера 1978., када је одликован и чином протојереја, а Напрасним крстом одликован је 28.04.1994. Душан М. Дачић је 2.11.2000. као протојереј-ставрофор од стране Светог архијерејског Сабора СПЦ разрешен те дужности и изабран за инспектора Богословије Српске православне цркве. Али, осим што је даровао цркви и народу 47 генерација богослова, бавио се и веома успешно и писањем и био је сарадник бројних црквених и других часописа. У богатој збирци библиографије треба издвојити и два романа:Камиље појило-роман о Цариградском друму и Са обала Камиљег појила. На првој седници Управног одбора књижевног клуба за Председника је изабран Здравко Сретеновић, а за подпредседника Душан Томић. За председника Надзорног одбора изабран је Слађан Вељковић. По завршетку Оснивачке Скупштине песници новооснованог клуба су се представили гостима својим песмама. Медијски је догађај пропратио „Багрдан на вези“ Милана Милошевића и фотограф Милосав Брајковић.
Сретеновић Здравко

Преузето са портала Књижевно перо
Албум са фотографијама са овог скупа је на адреси.

Нема коментара:

Постави коментар